Историја

Осиња је насељено мјесто у општини Дервента, Република Српска, БиХ. Према попису становништва из 1991. у насељу је живјело 1.890 становника, док према најновијем попису из 2013. ово насељено мјесто има 1.264 становника.

Становништво Осиње се претежно бави пољопривредом, док један дио становништва ради у Дервенти или је на привременом раду у иностранству.

Осим што је центар образовања у овом крају, Осиња посједује и здравствену амбуланту, пошту, банку, бензинску пумпу, трговине и кафиће што је чини средиштем осињског краја. Историјски гледано, овај крај је одувијек био сиромашан и изолован због удаљености од градских средина што се огледало и у лошој путној инфраструктури, непостојању водовода, у неким засеоцима слабијим сигналом за мобилну телефонију. Ипак, посљедњих година, инфраструктура се значајно поправља. У плану је изгадња петље за прикључење на ауто-пут Бања Лукa — Добој који дјелимично пролази кроз насеље. Тиме би се првенствено општине Дервента и Станари а затим околне општине повезале на овај ауто-пут. Такође у разматрању је да се регионалним путем повежу центри општина Дервента и Станари, а који би пролазио кроз ово село.

На подручју Осиње дјелује Основна школа „Ђорђo Панзаловић“, која броји око 300 ученика и број ђака је у значајном паду, с обзиром да је у периоду 80-их година прошлог вијека, ова школа бројала и преко 1000 ђака. Поред централне школе постоји и по једна подручна школа у Доњој Осињи, Горњим Церанима, Појезни и Црнчи. У селу постоји културни центар ″Знање-имање“. Такође, овдје се налази црква Цветог Пантелејмона (освештана 1964), као и спoменик борцима Одбрамбено-отаџбинског рата.